LATEST NEWS

Tommy Clements Cup Tables

Friday, 31 July 2015

Group A PLAYED WON DRAWN LOST FOR AGAINST GOAL DIFF. POINTS Sandyhill/Shangan 4 1 Beggsboro 26th.11am
Bluebell United 3 2 1 0 10 3 7 7 Bluebell United 3 2 Darndale FC 26th.11am
Sandyhill/Shangan 3 1 2 0 6 3 3 5 Beggsboro 0 6 Bluebell United 28th.7pm
Darndale FC 3 0 2 1 4 5 -1 2 Sandyhill/Shangan 1 1 Darndale FC 28th.7pm
Beggsboro 3 0 1 2 2 11 -9 0 Bluebell United 1 1 Sandyhill/Shangan 30th.7pm
    3 6 3 22 22     Darndale FC 1 1 Beggsboro 30th.7pm
                           
Group B PLAYED WON DRAWN LOST FOR AGAINST GOAL DIFF. POINTS O'Devaney/Dunard 1 1 Portmarnock AFC 26th.11am
Killester United 3 2 0 1 8 6 2 6 Killester United 4 1 Usher Celtic 26th.11am
Portmarnock AFC 3 1 1 1 5 5 0 4 Killester United 4 2 Portmarnock AFC 28th.7pm
O'Devaney/Dunard 3 1 1 1 4 4 0 4 O'Devaney/Dunard 0 3 Usher Celtic 28th.7pm
Usher Celtic 3 1 0 2 4 6 -2 3 O'Devaney/Dunard 3 0 Killester United 30th.7pm
    5 2 5 21 21     Portmarnock AFC 2 0 Usher Celtic 30th.7pm
Portmarnock finish Runners Up on most goals scored.                          
                           
Group C PLAYED WON DRAWN LOST FOR AGAINST GOAL DIFF. POINTS Ayrfield United 0 1 CIE Ranch 26th.11am
Crumlin United 3 2 0 1 10 6 4 6 Crumlin United 5 2 Rivervalley Rangers 26th.11am
Rivervalley Rangers 3 2 0 1 8 7 1 6 Ayrfield United 1 3 Rivervalley Rangers 28th.7pm
CIE Ranch 3 2 0 1 4 3 1 6 Crumlin United 0 2 CIE Ranch 28th.7pm
Ayrfield United 3 0 0 3 3 9 -6 0 Crumlin United 5 2 Ayrfield United 30th.7pm
    6 0 6 25 25     Rivervalley Rangers 3 1 CIE Ranch 30th.7pm
Rivervalley Rgs finish Runners Up on most goals scored.                          
Group D PLAYED WON DRAWN LOST FOR AGAINST GOAL DIFF. POINTS Sheriff YC 6 1 Lucan United 26th.11am
Sheriff YC 3 3 0 0 15 2 13 9 St.Mochtas 2 2 Baldoyle/Grange 26th.11am
St.Mochtas 3 1 1 1 5 6 -1 4 Lucan United 1 2 St.Mochtas 28th.7pm
Lucan United 3 1 0 2 7 8 -1 3 Sheriff YC 6 0 Baldoyle/Grange 28th.7pm
Baldoyle/Grange 3 0 1 2 2 13 -11 1 Sheriff YC 3 1 St.Mochtas 30th.7pm
    3 2 3 20 20     Lucan United 5 0 Baldoyle/Grange 30th.7pm

 


Under 19 Division

Sunday, 26 July 2015

A meeting will be held in the Complex this Tuesday 28th July at 19.30 to discuss the Under 19 Division. All clubs who have expressed an interest must attend and any club who wishes to enter a team should attend.


Tommy Clements Cup

Sunday, 26 July 2015

The Tommy Clements Cup for 2015 kicked off this morning and what a great mornigs football we had. Sheriff YC had to come from a goal down against Lucan United to win. Holders Crumlin United had a tough battle against Rivervalley Rangers. Killester United also had to come from behind to beat Usher Celtic. Sandyhill/Shangan beat Beggsboro while Bluebell United beat Darndale FC and CIE Ranch beat Ayrfield. O'Devaney/Dunard and Portmarnock AFC drew 1-1 and St.Mochtas and Baldoyle/Grange drew 2-2. Tuesday night sees round 2 with another tasty 8 games kicking off at 7pm with Thursday completing the league part of the competition with the final 8 games deciding who goes into the knockout stages.

Group A PLAYED WON DRAWN LOST FOR AGAINST GOAL DIFF. POINTS Sandyhill/Shangan 4 1 Beggsboro 26th.11am
Sandyhill/Shangan 1 1 0 0 4 1 3 3 Bluebell United 3 2 Darndale FC 26th.11am
Bluebell United 1 1 0 0 3 2 1 3 Beggsboro     Bluebell United 28th.7pm
Darndale FC 1 0 0 1 2 3 -1 0 Sandyhill/Shangan     Darndale FC 28th.7pm
Beggsboro 1 0 0 1 1 4 -3 0 Bluebell United     Sandyhill/Shangan 30th.7pm
    2 0 2 10 10     Darndale FC     Beggsboro 30th.7pm
                           
Group B PLAYED WON DRAWN LOST FOR AGAINST GOAL DIFF. POINTS O'Devaney/Dunard 1 1 Portmarnock AFC 26th.11am
Killester United 1 1 0 0 4 1 3 3 Killester United 4 1 Usher Celtic 26th.11am
O'Devaney/Dunard 1 0 1 0 1 1 0 1 Killester United     Portmarnock AFC 28th.7pm
Portmarnock AFC 1 0 1 0 1 1 0 1 O'Devaney/Dunard     Usher Celtic 28th.7pm
Usher Celtic 1 0 0 1 1 4 -3 0 O'Devaney/Dunard     Killester United 30th.7pm
    1 2 1 7 7     Portmarnock AFC     Usher Celtic 30th.7pm
                           
                           
Group C PLAYED WON DRAWN LOST FOR AGAINST GOAL DIFF. POINTS Ayrfield United 0 1 CIE Ranch 26th.11am
Crumlin United 1 1 0 0 5 2 3 3 Crumlin United 5 2 Rivervalley Rangers 26th.11am
CIE Ranch 1 1 0 0 1 0 1 3 Ayrfield United     Rivervalley Rangers 28th.7pm
Ayrfield United 1 0 0 1 0 1 -1 0 Crumlin United     CIE Ranch 28th.7pm
Rivervalley Rangers 1 0 0 1 2 5 -3 0 Crumlin United     Ayrfield United 30th.7pm
    2 0 2 8 8     Rivervalley Rangers     CIE Ranch 30th.7pm
                           
Group D PLAYED WON DRAWN LOST FOR AGAINST GOAL DIFF. POINTS Sheriff YC 6 1 Lucan United 26th.11am
Sheriff YC 1 1 0 0 6 1 5 3 St.Mochtas 2 2 Baldoyle/Grange 26th.11am
Baldoyle/Grange 1 0 1 0 2 2 0 1 Lucan United     St.Mochtas 28th.7pm
St.Mochtas 1 0 1 0 2 2 0 1 Sheriff YC     Baldoyle/Grange 28th.7pm
Lucan United 1 0 0 1 1 6 -5 0 Sheriff YC     St.Mochtas 30th.7pm
    1 2 1 11 11     Lucan United     Baldoyle/Grange 30th.7pm
                           

 


Updated Divisions 25 07 15

Saturday, 25 July 2015

  Premier A   Premier B   Premier C
1 Ayrfield United 1 Ashbourne United 1 Balscadden FC
2 Baldoyle\Grange United 2 Castleknock Celtic 2 Carndonagh AFC
3 Collinstown FC 3 Darndale FC 3 East Wall Rovers
4 East Wall Bessborough 4 Dingle United 4 Howth Celtic
5 Finglas United 5 Hardwick FC 5 McKelvey Celtic
6 Kilbarrack United 6 Mountview CFC 6 Newtown Celtic
7 O'Devaney/Dunard 7 PFC White Eagles 7 Oatfield
8 Sandyhill/Shangan FC 8 Real Transilvania 8 Raheny United
9 Sheriff YC 9 Rivervalley Rangers 9 Romstar Transilvania FC
10 St Kevins Boys 10 Romstar Transilvania FC 10 St Malachys /Edenmore FC
11 St Pauls Artane  11 Sheriff YC 11 St Pats/Phoenix
12 Trinity/Donaghmede FC 12 St Brendans United 12 Villa Celtic
    13 Usher Celtic 13 Wyteleaf United
    14 Valley Park United    
           
  Division 1 Sunday   Division 3 Sunday    
1 Ballyogan Celtic 1 Aungier Celtic    
2 Bridge United 2 Buttercrust Utd    
3 Brookfield Celtic 3 Celtic Park    
4 Broombridge 4 Clonshaugh Utd    
5 Carndonagh FC 5 Dingle United    
6 Dingle United 6 Elm Mount    
7 Donore FC 7 Fairview Ath    
8 Ely Woodlawn 8 Kilmore Celtic    
9 Kippure 9 Kilmount Boys    
10 Lusk United 10 Kingswood    
11 Mourne Celtic 11 Lusk Utd    
12 O'Devaney Dunard 12 McKelvey Celtic    
13 Trinity/Donaghmede FC 13 Mountview CFC    
14 Wyteleaf United 14 Ringcommon Wanderers    
    15 St Columbans SYC    
 





         
  Senior Saturday   Division 1 Saturday   Division 2 Saturday
1 Baldoyle\Grange United 1 Aungier Celtic 1 Ashbourne
2 Balscadden FC 2 Ayrfield United 2 Belclare Celtic
3 Buttercrust Utd 3 Castleknock Celtic 3 Darndale FC
4 Collinstown FC 4 Columbas Rovers 4 Donnycarney FC
5 DAA FC 5 Dingle United 5 Dublin Celtic FC
6 East Wall Bessborough 6 Finglas United 6 East Wall Rovers
7 FC Hibernian 7 Grange Woodbine 7 Elm Mount
8 Kilbarrack United 8 Hardwick FC 8 Howth Celtic
9 Sheriff YC 9 Kingswood FC 9 Kilmore Celtic FC
10 St Kevins Boys 10 Newlands Celtic AFC 10 Mourne Celtic
11 St Pauls Artane 11 Raheen Celtic 11 Oatfield
12 Sandyhill/Shangan FC 12 Railway Union 12 O'Devaney/Dunard
13 Trinity/Donaghmede FC 13 Rivervalley Rangers 13 Raheny United
    14 Usher Celtic 14 St.Itas AFC
        15 Valley Park United
           
  Division 2A Saturday   Division 3 Saturday   Division 3A Saturday
1 Brookfield Celtic 1 Castleknock 1 Clonee utd
2 Carpenterstown FC 2 Celtic Park 2 Donnycarney FC
3 Club Everton Atha Cliath 3 Darndale FC 3 Garden City Cel
4 DAA FC 4 FC Ballybough 4 Griffith Rovers
5 Ely Woodlawn 5 HotPress MGB 5 Hadleigh Pines FC
6 Frankfort FC 6 Mulhuddart FC 6 Kingswood Castle
7 Grange Woodbine 7 Oatfield 7 Rivermeade
8 Griffith Rovers 8 Raheny United 8 Rivervalley Rangers
9 McKelvey Celtic 9 Ringcommon Wdrs 9 Sandyhill/Shangan
10 Newtown Celtic 10 St Brendans United    
11 Pavee FC 11 St Columbans SYC    
12 Shanganagh Cliffs 12 St Pats/Phoenix    
13 St Marks 13 Tyrrelstown    
14 St Vincents Deaf 14 Whitehall Cel    
    15 Whitehall Rangers    

 


Tommy Clements Cup Kicks Off

Thursday, 23 July 2015

The Tommy Clements Cup Kicks Off this Sunday morning at 11am in the Complex. Come along and see 16 top class junior and intermediate side do battle for this prestigious trophy. 2nd and 3rd round games are an Tuesday and Thursday evenings.


LFA Dates

Thursday, 23 July 2015

LFA Competition Dates 2015-16

 

Closing date for Junior Cup/Junior Shield/Youth Cup: September 1st 2015

Closing date for Under Nineteen / Over Thirty Five: September 30th

 

2015

LFA Senior Cup First Round:                                   August (pre season)

LFA Junior Cup First Round:                                    19th/20th September

LFA Youth Cup First Round:                                    26th/27th September

LFA Senior Cup Second Round:                              September

LFA Junior Cup Second Round:                               3rd/4th  October

LFA Junior Shield First Round:                                17th/18th October

LFA Youth Cup Second Round:                               17th/18th October*

LFA Over Thirty Five Cup First Round:                   17th/18th October

LFA Senior Cup Third Round:                                  October

LFA Under Nineteen Cup First Round:                   7th/8th November

LFA Junior Shield Second Round:                           7th/8th November

LFA Junior Cup Third Round:                                  14th/15th November

LFA Youth Cup Third Round:                                   14th/15th November

LFA Over Thirty Five Cup Second Round:              21st/22nd November

LFA Under Nineteen Cup Second Round               28th/29th November

LFA Junior Shield Third Round:                               5th/6th December

LFA Junior Cup Fourth Round:                                12th/13th December 

LFA Over Thirty Five Cup Third Round                   12th/13th December

LFA Under Nineteen Cup Third Round                   19th/20th December

                                                                        2016

LFA Junior Cup Fifth Round:                                    16th/17th January

LFA Youth Cup Fourth Round:                                23rd/24th January

LFA Junior Shield Fourth Round:                            23rd/24th January

LFA Over Thirty Five Cup Quarter Final:                30th /31st Janauary

LFA Under Nineteen Cup Quarter Final:                30th/31st January

LFA Senior Cup Fourth Round                                February (Nat League Pre Season)

LFA Junior Cup Sixth Round:                                   13th/14th February

LFA Youth Cup Quarter Final:                                  20th/21st February

LFA Senior Cup Quarter Final:                                 February (Nat League Pre Season)

LFA Junior Shield Quarter Final:                             6th/7th February

LFA Over Thirty Five Cup Semi Final:                     20th/21st February

LFA Under Nineteen Cup Semi Final:                     20th/21st Febryuary

LFA Youth Cup Semi Final:                                      12th/13th March

LFA Junior Shield Semi Final:                                  12th/13th March

LFA Junior Cup Quarter Finals:                               19th/20th March

LFA Under Nineteen Cup Final:                               26th/27th March

LFA Over Thirty Five Cup Final:                               26th/27th March

LFA Senior Cup Semi Final:                                     April

LFA Junior Shield Final:                                            16th/17th April

LFA Junior Cup Semi Finals:                                                23rd/24th April

LFA Youth Cup Final:                                                23rd/24th April

LFA Junior Cup Final:                                                May 22nd

LFA Senior Cup Final:                                               May

 

(Dates subject to change based on weather/protests/appeals/international duty and teams involved in FAI competitions)

 

*denotes teams who have players involved in FAI Youth Inter Pro will not be expected to play in LFA Youth Cup on weekend of October 17th/18th


Cup Entry Forms

Tuesday, 21 July 2015

Download this years FAI, LFA Cup and Shield entry forms now. We urge all our clubs to enter these competitions if eligible as they will help bring your club up a level. The forms can be found under documents at the top of the page. Please be careful when filling these out so you select the correct day you wish to play your home games. The forms can be left into the Complex with the treasurer with the correct fee.

 

Thank You

Dick Redmond

Secretary

AUL


Office opening hours

Friday, 17 July 2015

The offices of the AUL in the Complex will only open from 9.00am to 1.00pm from Monday 20th July until Friday 7th August.


Referees Tommy Clements Cup

Thursday, 16 July 2015

Tommy Clements Cup Referees appointments    
         
Sunday 26th July   Kick off 11am      
Group A   Referee Assistant Assistant
Sandyhill Shangan Beggsboro FC Frank Bartley Gary Leeper Ian Kelly
Bluebell Utd Darndale FC Adam Conroy Brian Lawless Brian Lawless Jnr
Group B        
O'Devaney Dunard Portmarnock FC Ian Bradley Fred Ruggier Liam Byrne
Killester Utd Usher Cel Eamon Byrne Tony O'Connor Pat McCabe
Group C        
Ayrfield Utd CIE Ranch Vincent Regan John Watson Willie Byrne
Crumlin Utd Rivervalley Rgs Liam McGuirk Eddie Fowler John Thornton
Group D        
Sheriff YC Lucan Utd Lorcan White Aidan O'Brien John O'Toole
St Mochtas Baldoyle Grange Joe O'Hanlon Wayne Kelly Andy Byrne
         
Tuesday 28th July Kick off 7pm      
Group A        
Beggsboro FC Bluebell Utd Robbie Byrne Frank Bartley Ian Bradley
Sandyhill Shangan Darndale FC John O'Toole Joe O'Hanlon Lorcan White
Group B        
Killester Utd Portmarnock FC Andy Byrne John Watson Brian Lawless Jnr
O'Devaney Dunard Usher Cel Pat McCabe Brian Lawless Gary Leeper
Group C        
Ayrfield Utd Rivervalley Rgs John Thornton Adam Conroy Eamon Byrne
Crumlin Utd CIE Ranch Eddie Fowler Vincent Regan Liam McGuirk
Group D        
Lucan Utd St Mochtas Aidan O'Brien Ian Kelly Fred Ruggier
Sheriff YC Baldoyle Grange David Dunne Tony O'Connor Wayne Kelly
         
Thursday 30th July Kick off 7pm      
Group A        
Bluebell Utd Sandyhill Shangan David Dunne Eddie Fowler Aidan O'Brien
Darndale FC Beggsboro FC Andy Byrne Gary Leeper John O'Toole
Group B        
O'Devaney Dunard Killester Utd Tony O'Connor Frank Bartley Ian Kelly
Portmarnock FC Usher Cel Eamon Byrne Liam Byrne Joe O;Hanlon
Group C        
Crumlin Utd Ayrfield Utd Wayne Kelly Robbie Byrne Willie Byrne
Rivervalley Rgs CIE Ranch Fred Ruggier Pat McCabe John Thornton
Group D        
Sheriff YC St Mochtas Adam Conroy Vincent Regan Brian Lawless Jnr
Lucan Utd Baldoyle Grange Liam McGuirk Brian Lawless John Watson

 


Jack Kelly RIP

Tuesday, 14 July 2015

It is with great sadness that we hear of the death of AUL/FAI legend Jack Kelly. Jack was an executive member of the AUL for many years and was Chairman of the FAI Youth Committee. His death will be a great loss to the football world. May he rest in peace.


Previous

1 234567891011121314151617181920212223 Next